Lokalizacja : Pawilon II , II piętro
Ordynator : lek. med. Roman Grabowski tel.: (+48) 75 6459 625
Gabinet lekarski : tel.: (+48) 75 6459 625
Dyżurka pielęgniarska tel.: (+48) 75 6459 672
Sekretariat medyczny tel.: (+48) 75 6459 625, email: kardio@dcro.org.pl
Zakres świadczonych usług:
Rehabilitacja kardiologiczna jest kompleksowym, zaplanowanym na cały okres życia chorego działaniem zmniejszającym zaburzenia chorobowe, poprawiającym sprawność fizyczną, stan psychiczny oraz jakość życia osoby z chorobą układu krążenia i równocześnie zmniejszającym ryzyko dalszego niekorzystnego przebiegu choroby. Rehabilitacja kardiologiczna to także ścisłe połączenie usprawniania z zapobieganiem (prewencja wtórna), polegające na usuwaniu czynników zwiększających ryzyko występowania chorób układu krążenia i kształtowaniu prozdrowotnego stylu życia.
W ramach NFZ wykonuje się świadczenia u pacjentów:
Pacjenci mogą być przekazywani bezpośrednio z oddziałów:
lub
skierowani przez lekarzy poradni :
w przypadku gdy ze względu na kontynuację leczenia wymagają stosowania kompleksowych czynności rehabilitacyjnych oraz całodobowego nadzoru medycznego.
Skierowanie do Oddziału nie jest wymagane w przypadku:
Czas trwania rehabilitacji kardiologicznej:
W przypadkach uzasadnionych względami medycznymi i koniecznością osiągnięcia celu leczniczego rehabilitacja może zostać przedłużona decyzją lekarza prowadzącego, za pisemną zgodą dyrektora właściwego oddziału NFZ.
Przebieg rehabilitacji kardiologicznej:
W pierwszej kolejności u każdego pacjenta wykonuje się Holter Ekg, próbę wysiłkową (ewentualnie ergospirometrię), EKG spoczynkowe. Ponadto dodatkowo w razie braku w dokumentacji wykonuje się ECHO serca, Holter RR oraz niezbędne badania laboratoryjne. W trakcie trwania rehabilitacji prowadzi się treningi oporowe i wytrzymałościowe, jak również prowadzona jest edukacja w ramach wtórnej prewencji kardiologicznej. Jeśli sytuacja tego wymaga następuje modyfikacja leczenia farmakologicznego. Pobyt w oddziale rehabilitacji kończy się kontrolnym testem wysiłkowym (sercopłucnym testem wysiłkowym), w oparciu o który ustala się wstępne zalecenia co do aktywności fizycznej, aby trening był bezpieczny i skuteczny.